!!!!!KONČÍM S TÍMTO BLOGEM!!!!!

PŘESOUVÁM SE TADY: http://pes-besi.blog.cz/

Březen 2009

můj pes skip

31. března 2009 v 19:44 | roni |  psí filmy
Původní název: My Dog Skip
Hrají: Luke Wilson, Kevin Bacon, Diane Lane
Režie: Jay Russell
Žánr: Rodinný
Alcon Entertainment Willie je malý osmiletý kluk, jehož dětství bylo zatím velmi nudné a izolované, stejně jako jeho rodné město Yazoo na Mississippi. Osamělý chlapec, který nemá rád školu a nerad komunikuje s děvčaty vzhlíží s netajeným obdivem k atletické hvězdě městečka Dinku Jenkinsovi (Luke Wilson). Willieho otec Jack Morris (Kevin Bacon), tvrdý ale spravedlivý veterán, který ztratil nohu v občanské válce ve Španělsku, vede malého Willieho k poslušnosti a disciplině, zatímco jeho laskavá matka Ellen (Diane Lane) ví velmi dobře, že syn potřebuje více svobody a hlavně…dobrého přítele. A deváté narozeniny Willieho jí dají dobrou příležitost dopřát mu oboje, ve formě neposedného a chytrého terriera Jacka Russella, kterého Willie pojmenuje Skip. V tu chvíli se Willieho život náhle změní…
Tady je video,kde už je Skip starý, a jeho páníček Willie je na vojně.
This is alternative content.


www.psihaf.blog.cz

komisař rex

31. března 2009 v 19:41 | roni |  psí filmy
Seriál začíná ve chvíli, kdy policejní pes - německý ovčák jménem Rex přichází při jedné akci o pána a ujímá se ho komisař vídeňského oddělení vražd Richard Moser. Moserův tým tvoří kolegové Stockinger a Höllerer. S řešením případů jim pomáhá i bývalý komisař Max Koch, Moserův přítel.
Po prvních dvou řadách odchází Stockinger do Salzburgu, protože jeho manželka tady zdědila zubařskou praxi. O příbězích Stockingera byl natočen samostatný seriál (který už rovněž Prima vysílala). Na Stockingerovo místo přichází Christian Böck, který bude s Rexem svádět marné boje o housky se salámem.
V polovině čtvrté řady dochází k zásadní změně. Představitel komisaře Mosera, Tobias Moretti, chtěl seriál opustit a tak postava komisaře Mosera umírá na následek střelného zranění. Novým Rexovým pánem a šéfem oddělení vražd se stává Alexander Brandtner.
Na začátku páté série zdědí jeden z Brandtnerových podřízených, Peter Höllerer po strýci hospodu, a rozhodne se mord-partu opustit. Na jeho místo přichází puntičkářský Fritz Kunz.
Na začátku osmé řady bez vysvětlení mizí postavy Alexandera Brandtnera (jehož představitel se údajně stal nespolehlivým a nevypočitatelný, až produkce jeho další účinkování nechtěla) a Christiana Böcka. Místo nich nastupují noví dva policisté - Marc Hoffmann a Niki Herzogová.
V posledních třech natočených dílech pak už ani postava Niki nevystupuje.
Jediným, kdo v seriálu vystupuje po celou jeho dobu, je soudní lékař Dr. Leo Graf, který se z původně vedlejší role propracuje až mezi ty hlavní.

www.psihaf.blog.cz

psí důchod

31. března 2009 v 19:21 | roni |  příběhy o psech

Za ranní mlhy vidím v dálce dvě siluety.
Starý pán, který si při chůzi pomáhá hůlkou a po krátkých úsecích zastaví, aby si odpočinul a nabral dech.Vedle jeho nohy stejně rozvážným krokem kráčí jeho společník. Hůlku sice nemá, ale z jeho pohybu je vidět, že je za krátké přestávky v chůzi také rád. Hlavu má již prokvetlou a je trochu při těle. Pohyb už mu působí značné potíže, ale vytrvale následuje svého pána s očima upřenýma na něj.

Takový nebo podobný obrázek jistě viděla většina z nás.

Stáří lidí i pejsků nebo jiných našich mazlíčků je ta část života, na kterou se těšíme méně. Proč, to je jasné, přicházejí nemoci krátkodobé i dlouhodobé, někdy trvalá bolest a postupná ztráta schopností, které jsme běžně používali.

Psí život plyne velmi rychle. Během několika měsíců se z našeho psího miminka stane puberťák a hned na to dospělák. Po roce a půl života pak doma máme rodiče plné síly, kteří pokud je jim to umožněno s radostí plodí a přivádějí na svět nové zástupce svého plemene a svědomitě se o ně starají. Nadšeně s námi sportují a nadšeně se vrhají do nových úkolů. Po 8 roce života jejich temperament a elán pozvolna vyprchávají. Některé činnosti jim už začínají činit potíže a rychleji se unaví. Po 10 roce života máme doma opravdové dědečky a babičky a pokud se některý z nich dožije více než 12 let, je to už zasloužilý kmet.

Užívejme život s naším mazlíčkem naplno, nebo nám proteče prsty jako voda.

S čím psí důchodci nejčastěji bojují, jak jim jejich stáří usnadnit a vylepšit ?

První věcí, která pejsky ve stáří trápí jsou problémy se zuby. Zubní kámen, paradentóza, kývající se zub nebo dokonce zánět. Některá plemena mají tyto problémy již po 5 roce života (především malá plemena a plemena s krátkou tlamou, např. Jorkšír, Ši-tsu, Pekinéz, Maltézáček atd.). Je dobré tento problém sledovat a řešit ho, protože se to může časem odrazit na zdraví jiných částí těla jako je například srdce. Zubní kámen běžně odstraní veterinář, ale i vy můžete svému pejskovi pomoci.
Jak ? I pejskům lze čistit zuby. K dostání jsou speciální zubní pasty. Pozor ! Nikdy něčistěte zuby pejskovi běžnou lidskou pastou, mohli byste ho přiotrávit. Čištěním zubů se tvorba kamene oddálí, což je výhodné právě u starších pejsků, pro které narkóza již představuje určité riziko.
Pokud má váš pejsek zubů již poskrovnu, možná bude nutné mu granule namáčet nebo ho krmit měkkou stravou.

Další častý problém u pejsků-důchodců je nadváha. Jak klesá výdej energie měl by se tomu přizpůsobit i příjem potravy. V první části období stárnutí se doporučují tzv. Light granule a krmivo, které pejska dostatečně zasytí, ale není přehnaně energetické. V pokročilejším stupni stáří se naopak zhoršuje využití energie z krmiva. Některé firmy vyrábějí krmivo přímo pro seniory, které splňuje tyto nároky. Pamatujte na to, že nadváha může vašemu pejskovi způsobit další zdravotní potíže a zkrátit mu tak jeho život.

Problémy s klouby rovněž trápí mnoho pejsků a některá plemena k tomu mají přímo genetické sklony. Zhoršuje se funkce kloubů u některých pejsků mohou vypuknout revmatické potíže a další velmi bolestivé záležitosti. Pejsek má problém vstát, obzvláště po dlouhém ležení. Po několika aportech začne kulhat apod. Některé z problémů dokáže zmírnit veterinář, ale některé z nich jsou bohužel důvodem pro odchod našeho psího kamaráda, protože bolesti jež každoděnně prožívá by pro něj byly mučením.

Oči. Světlo očí mnoha pejsků vě stáří pohasíná nebo dokonce pohasne úplně. Naštěstí slepota je věc, se kterou se dá celkem dobře žít, pokud budete ke svému kamarádovi ohleduplní. Nejlépe se bude orientovat ve známém prostředí, proto omezte pohyb na neznámých místech. Mějte pejska raději vždy na vodítku, protože neznámé a nečekané zvuky by ho mohly vyděsit a mohl by nepředvídaně zareagovat. Cestou na něj klidně promlouvejte, aby se mohl lépe orientovat. Doma moc nestěhujte nábytek a nestavte do cesty věci, které tam před tím nebyly - mohl by se o ně zranit a každopádně by ho to dost vyvedlo z míry. Mějte k němu ohled jako ke skutečnému slepci.

Klid. Stejně jako starší člověk, i starší pejsek potřebuje "svůj" klid. Vyžaduje ho víc a víc. Mnoho hodin prospí nebo prolenoší. Miluje svoje riuály a zvyky. Mějte pro něj pochopení. Malé děti mohou starého psa vyvádět z míry svým neututchajícím temperamentem a živelností, proto buďte opatrní a stanovte hranice oběma stranám.

Teplo. Starší pejsci, pokud to nejsou opravdoví chlupáči, rovněž mají větší potřebu tepla. Není se co divit. Mysleme na ně se zateplením kotce a pelíšku, aby se cítili dobře. Rovněž nepřehánějme procházky v nevlídném počasí, případně jim pořiďte přiměřený obleček.

Pohyb. I v tomto věku je potřeba zachovat přiměřený pohyb, dle zdravotního stavu pejska. Naše dvojice na úvodu tohoto článku na tom byla fyzicky stejně, ale i mladý člověk může mít starého pejska.Myslete na jeho omezení, ale nenechte ho zase příliš lenošit, tím byste mu život spíše zkrátili.

Náklonnost. Obzvláště starý pejsek potřebuje cítit naši náklonnost, i on cítí, že už na vše nestačí a nemůže dělat to co dřív. Hlaďtě jej, muvte na něj a dávejte mu najevo, že je stále váš milovaný kamarád.

Psi nemají žádné ministerstvo zabývající se důchodem, mají jenom nás a záleží jen na nás, jaký ten jejich život v důchodu bude.

Nezapomeňme, kolik radosti nám ve svém mládí přinesli, kolikrát nás rozesmáli nebo nás utěšovali, když nám bylo smutno. Jak nám přinášeli radost svými úspěchy a jak dobře ohlídali náš dům, děti i náš spánek. Jak tiše naslouchali naši slovům, když jsme je neměli komu říct a jak zahřívali naše nohy, když jsme pracovali u svého stolu. Jak byli připraveni nás tisíckrát přivítat, když jsme tisíckrát přišli domů.

Než je půjdeme vyprovodit na jejich poslední cestu, dopřejme jim důstojné stáří.
spackáný psí život

31. března 2009 v 19:19 | roni |  příběhy o psech
Narodil jsem se před devíti lety v severních Čechách. Příroda se na mně vyřádila, nenarostly mi fousy, to je pro velkého knírače pohroma. Proto jsem mezi sourozenci musel vynikat v lotrovinách a právě to zaujalo moji paničku. Odvezla si mne a začal výcvik. Věřte nebo nevěřte, byl jsem druhý na mistrovství republiky a mistr republiky v obranách. I na dalších závodech jsem byl na předních místech. Mou nevýhodou bylo, že bez těch vousů ze mě vyrostl opravdu ošklivý knírač. Moji páníčkové, kteří kvůli mé ošklivosti slyšeli spoustu řečí a výsměchu, mě začali shánět nového majitele. když přišel ten den, tak se mým pánům leskly oči. Byl jsem tak ošklivý, že si za mě neřekli ani korunu, novému pánovi k mým papírům přidali pytel granulí a bylo to. To mi byly necelé tři roky. Co jsem prožil za ta léta, vám vyprávět nemůžu a moji staronoví majitelé si teď jen skládají mozaiku posledních šesti let mého života. Náhoda tomu chtěla, že mne jako starého ošklivého knírače objevili v útulku a opět se jim tak divně leskly oči. To co jim teklo po tvářích, tomu vy lidi říkáte slzy. Tak jsem se vrátil. Dnes už mne nehoní po překážkách, ale často slýchám o svých bývalých úspěších. O tom, že jsem ošklivý, už nepadlo ani slovo. Dokonce myslím, že se jim líbím. Naši moc dobře vaří a mají pro mě velkou zahradu. Jsme všichni moc rádi, že jsme se zase shledali. Výčitky svědomí mých starých-nových pánů přecházím. Promiňte, ale musím končit, na zahradě na mě čeká sedm malých štěňátek, které musím naučit nějaké lumpárny. Co když tam roste nový mistr? Aron

příběh bejby ze řetězu

31. března 2009 v 19:18 | roni |  příběhy o psech
Vám psům více než hlad diktuje láska.U nás,lidí,je to obráceně. J.Werich Malé vlkošedé štěně si užívalo láskyplných lidských dotyků a nadšených výkřiků:,,Jé,ta je tak krásná a sladká!Budeme ji říkat Bejby..." Pak se něco stalo,nic převratného to jistě nebylo,mozaika každodenních minipříběhů-rozkousané boty,nadšené skákání při vítání milovaných lidí,nuda,kterou se štěně pokoušelo zahnat lovem slepic a výlety za humna.A tak se ocitla Bejby poprvé na řetězu.Nejdříve bojovala s tichou zuřivostí,každý sval na jejím mladém těle se napínal a snažil se osvobodit.Marně.Za pár let si zvykla... Nejdříve jsme do útulku přijali její štěňata.Dvě roztomilé kříženky,které si hned bez problémů našly nové rodiny.Krátce po jejich odchodu však překročila práh útulku i Bejby.Hubená a vystrašená fena,kterou deset let života na řetěze naučilo nevěřit ničemu a nikomu.Neznala naprosto nic,vycházky,cizí lidi,psy,hluk města.Ze začátku musela nosit neustále náhubek-ze strachu byla schopna svými zuby kousnout.Krok dopředu,dva kroky zpátky-připomínala tanečnici,když si brávala z našich rukou pamlsek,pohlazení.Po krátkém čase začala být v útulku št'astná,užívala si procházky i zájem o svou psí osůbku,na který nebyla zvyklá,našla si nové lidské a psí kamarády.Ruce,která ji chtěla pohladit,šla už sama naproti. Bejby prožila největší část svého života na řetězu bez zájmu svého okolí,ve stále stejně pomalu plynoucích dnech.S láskou vychovala svá štěňata a poslušně odešla se svými majiteli do útulku.Musela mít neskutečný strach,a přesto se nebránila.Nezatrpkla a nezanevřela na lidi,znovu jim uvěřila a umí si užít každou vteřinu dne,s rozkoší se vyhřívá na sluníčku a zpod jejích přimhouřených očí na vás kouká jen čisté štěstí a naprosté smíření.To lidé někdy řeší naprosté nicotnosti.Svou nevyrovnanost,nespokojenost se sebou samým často zaměňují za vinu těch druhých,kteří pozdě čí málo pomohli,nebo dokonce ublížíli pohledem či slovem.Zapomínáme žít,zapomínáme odpouštět a znovu věřit. Vlkošedá čtyřnohá dáma je u nás spokojená,ale...Žádný psí útulek nemůže nahradit skutečný domov.Má před sebou ještě pár let života,je zdravá a vděčná.Bude skvělým společníkem a ochráncem starším lidem,kteří ocení její klidnou a laskavou povahu.Na vycházkách netáhna,cizích lidí a psů si nevšímá,ale váš dům a hlavně vás samotné bude bránit do posledního dechu. Možná by bylo fajn jedné psí holce ukázat,že důvěra a odpuštění se vyplácí.Možná by bylo fajn dokázat,že i my lidé to ještě umíme a dovedeme ocenit. Stanislava Jansová www.caniscentrum.com

dej te, dej te!!!!!

30. března 2009 v 20:46 | roni
Tak si ho radči dejte!!!

žrádlo pro psy

30. března 2009 v 19:32 | roni |  náká pochoutka pro psy
Vždy začněte krmit štěně krmivem na které bylo zvyklé. Chcete-li změnit značku krmiva, dělejte to postupně, v periodě 1 až 2 týdnů. Zvyšujte postupně dávku nového krmiva v mixu se starým krmivem, přechod bude jednodušší pro zažívací systém štěněte. Psí krmiva vysoké kvality nejsou jen zdravější pro Vašeho psa, ale také přinesou menší "hromádky".

štěně

30. března 2009 v 17:22 | roni |  péče o psa

Kupujeme štěňátko

Pořídili jste si pejska? A víte co dál? Malé štěňátko přináší do rodiny spoustu radostí, ale i starostí. Jako malé dítě. V tomto textu najdete informace jak se ke štěněti chovat, čím ho krmit, jakou potřebuje lékařskou péči. Abychom Vám usnadnili chovatelské začátky a abychom Vám pomohli s otázkami, které se týkají zdravotní péče a správného vývoje nového člena Vaší rodiny, připravili jsme písemně několik následujících bodů. Takto budete mít čas vše si v klidu přečíst a probrat s ostatními členy rodiny. Začneme opravdu od začátku
Vybírat můžete z mnoha plemen i kříženců. Pokud si kupujete psa od chovatele, měli byste vědět, že:
§ štěně by mělo jít od matky k nové rodině v ideálním případě v 8 týdnech věku, nejdříve v 6.-7. týdnu. Dřívější odběr je nevhodný, neboť v tomto období probíhá "vtiskování" (vytváření vztahu k ostatním psům). I když mu poskytnete tu nejlepší péči, budou mu ony týdny do 2.měsíce stáří chybět při vývoji jeho vztahu k ostatním psům a někdy i k lidem
§ při odběru bychom se měli podívat štěněti na bříško, kde v místě pupku se může nacházet různě velká boulička - pupeční kýla. Tu je nutno většinou později odoperovat, což není levná záležitost, a mělo by to být zohledněno v kupní smlouvě. Opravdu seriózní chovatelé si takové štěně většinou nějakou dobu nechají a před prodejem mu kýlu nechají operovat na vlastní náklady
§ zkontrolovat je třeba i čelisti. Ve štěněcím věku ještě nepoznáme, zda bude mít pes v dospělosti všechny zuby, což je u některých plemen podmínkou chovnosti, ale už nyní můžeme rozpoznat výrazný předkus nebo podkus. Pozor - takové vady se věkem neupraví a u psů s průkazem původu až na výjimky vyřazují z chovu
§ je třeba se pejskovi podívat do uší. Přítomnost hustého, tmavého, suchého, drolivého mazu může signalizovat ušní svrab a není známkou dobré hygieny chovu, stejně jako blechy, které nacházíme v srsti po celém těle. Někdy najdeme přímo blechy, někdy jen černé tečky v srsti - bleší trus. Proti blechám a klíšťatům je dobré chránit pejska některým z preparátů s prodlouženou dobou účinku. V naší ordinaci používáme specialitu Frontline, která chrání pejska 2-3 měsíce proti blechám a 4-6 týdnů proti klíšťatům, nebo specialitu Stronghold, který nefunguje na klíšťata, ale chrání měsíc proti blechám, škrkavkám a ušním a kožním roztočům. Dále máme k dispozici preparát Duowin contact, který zbaví pejska blech i klíšťat na 4 týdny a zároveň působí i na vajíčka a larvy blech tak, aby se dále nevyvíjely.
Odčervení
Štěňata by měla být od 2.týdne věku pravidelně každé 2 týdny odčervována až do věku 3 měsíců, dále každý měsíc do 1 roku a poté 2-4 krát ročně dle způsobu života psa. Pokud je pes v kontaktu s těhotnou ženou nebo dětmi, měl by být odčerven minimálně 4x ročně. S odčervováním by tedy měl začít chovatel, vést o něm záznamy a ty předložit při odběru novému majiteli, který v něm pak bude pokračovat. Důvod opakovaného odčervování v intervalu 2 týdnů u štěňat je ten, že téměř každá fena má v těle (ve svalech, v játrech a v dalších orgánech) zavrtané "spící" larvičky škrkavek, které se při graviditě probudí a provrtávají se přes dělohu do plodu štěněte.

Další dávku larviček dostane štěně v mateřském mléce. Tyto larvičky se ve štěněti opět zavrtají do svalů a orgánů a postupně se uvolňují do střeva, kde dospívají v dospělé škrkavky. Všemi dosud známými odčervovacími prostředky zahubíme jen dospělce, kteří už jsou ve střevě. Proto musíme odčervovat opakovaně, neboť dokud se štěně nezbaví zásoby larviček a nevytvoří si schopnost bránit jim ve vývoji v dospělce, dozrávají v něm stále noví a noví parazité. První odčervení by mělo být provedeno pomocí speciální pasty, která škrkavky jen ochromí, ale nezabije, takže celé odcházejí a nerozkládají se ve střevě. Při jejich rozkladu totiž vznikají látky, které jsou pro velmi mladá štěňata jedovaté. Pak můžeme pokračovat dále touto pastou, tabletkami, nebo použít velmi moderní preparát Stronghold, který je sice dražší, ale podává se jen 1x za měsíc, po celou tuto dobu se drží v krvi zvířete a hubí škrkavky stále a ne jen nárazově jako ústně podávané preparáty a navíc chrání po celý měsíc i proti blechám a kožním a ušním roztočům. Tento způsob doporučujeme.

Očkování

Očkování je nejjednodušším a přitom nejdůležitějším způsobem, jak předcházet řadě infekčních onemocnění (parvoviróza, psinka, infekční zánět jater, psincový kašel, koronaviróza, leptospiróza, vzteklina), z nichž většina ohrožuje pejska přímo na životě a některá jsou přenosná i na člověka. Základní očkovací schéma u moderních, dnes používaných vakcín je 6, 9 a 12 týdnů věku. Každé očkování obsahuje o něco širší kombinaci chorob a v posledním je obsažena i vzteklina.

Pro riziková plemena, jako je rotweiler, dobrman, německý ovčák, labradorský retrívr, pro psy z větších chovů nebo ohrožených oblastí, a nebo pro každého svědomitého majitele, který chce mít jistotu, že pro ochranu a přežití svého pejska dělá opravdu maximum, doporučujeme posunout poslední kompletní vakcínu se vzteklinou na 16.týden a vložit do očkovacího schématu ještě jednu dávku kompletní kombinované vakcíny s leptospirózou na 12.týdnu. Takové očkovací schéma pak je 6,9,12 a 16 týdnů. Vakcíny aplikované v 9.,12. a 16.týdnu by měly obsahovat leptospirózu - často smrtelnou bakteriální žloutenku roznášenou hlodavci, nebezpečnou i pro lidi. Na našem pracovišti používáme řadu vakcín Eurican od firmy Merial, Vanguard od firmy Pfizer a Duramune od firmy Ford Dodge. Kvalitou jsou srovnatelné, Vanguard a Duramune obsahují navíc koronavirózu, průjmové onemocnění, které u dospělých psů probíhá jako několikadenní střevní chřipka, ale pro malé štěně může být i životu nebezpečné. Další infekce, proti kterým lze psa chránit vakcinací je komplex psincového kašle a lymská borrelióza.
Krmení
Kvalitní krmení je naprostým základem správného růstu a vývinu psa. Nemůžeme krmit psa nekvalitní potravou a očekávat, že z něho vyroste krásný, zdravý a silný jedinec. Názory na to, co je kvalitní potrava, se různí a procházejí názorovým vývojem. Výzkumy na zahraničních universitách a ve výzkumných centrech velkých a seriózních firem zaměřených na výrobu krmiv pro psy a kočky přinesly zejména v poslední době mnoho nových poznatků, které jsou často i v přímém rozporu s tím, co se tradovalo v minulosti.

Granule nebo vařená strava?: to je otázka, se kterou se v ordinaci setkáváme velmi často. Nelze a ani nechceme zcela zavrhnout používání klasické vařené stravy. Jen vždy majitele upozorňujeme na obrovskou pracnost ve srovnání s komerčními krmivy. Chcete-li psovi vařit, znamená to mít zdroj kvalitního masa- svaloviny, vždy ho dobře provařit pro odstranění rizika infekce, mísit ho v poměru 1/3 masa ku 2/3 přílohy (rýže, těstoviny, vločky), přidat zeleninu, vitamíny, minerály. Nikdy nebudete znát přesné složení takto připravené stravy a to nebude nikdy stejné, protože pokaždé použijete jiné suroviny. je tu vysoké riziko předávkování vitamínů (vit.D) a hlavně minerálů (vápník !!!- katastrofa pro kostru a klouby rostoucího psa) Především si ale přiděláte spoustu práce a Váš byt dostane špatně vyvětratelnou vůni závodní kuchyně. Tímto způsobem lze odchovat psa na relativně vyvážené stravě, ale je to velice, a v dnešní době zcela zbytečně, pracné a komplikované. Doporučujeme proto používat KVALITNÍ a ověřená komerční krmiva, zejména v granulované formě.

GRANULE: Rozhodli jste se tedy pro granule. Jenže když se řekne granule, je to jako když se řekne auto. Na jedné straně stojí Mercedes, na druhé Trabant. Stejné rozdíly jsou i ve kvalitě granulí. Zde je to o to nebezpečnější, protože rozdíl mezi Mercedesem a Trabantem pozná každý a snadno, ale granule jsou pro laika všechny jen hnědé kuličky. Jenže rozdíly jsou mezi nimi obrovské. Různé výhodné cenové nabídky v supermarketech jako 10 kg za 140-200 Kč jsou jasné. Za takovou cenu nelze nakoupit ani kvalitní suroviny, natož vyrobit kvalitní granule. Takové krmení je dobré leda pro slepice, ale rozhodně ne pro psa, a už vůbec ne pro rostoucí štěně. Pomineme-li tyto vyložené excesy kvality, zůstává před námi těžký úkol vybrat si z mnoha více či méně kvalitních výrobků na českém trhu ten, který bude našemu psímu kamarádovi nejvíce vyhovovat. Obecně platí, že na krmení bychom neměli příliš šetřit zejména v prvním roce života, kdy se buduje kostra, imunitní systém a tělesná konstituce. Kvalitní krmení, pravidelné a kvalitní očkování a odčervení jsou absolutním základem, který když neošidíme, máme šanci odchovat zdravého jedince s dobrou kondicí, schopného odolat většině chorob a vynaložené náklady se nám tak mohou vrátit na úsporách za veterinární ošetření. Vždy platí, že prevence chorob je levnější než jejich léčba.

Jaké tedy zvolíme granule? Nemůžeme a ani nechceme poskytovat kompletní průzkum trhu a prověřit všechny značky a výrobce. Uvedeme jen namátkou ty, které známe a o jejichž kvalitách jsme se osobně přesvědčili. Nutram, Purina, K-9, Anka jsou krmiva střední třídy, která poskytnou dospělému psu vše, co potřebuje. Chceme-li si být jisti, že mu poskytujeme to nejlepší, můžeme si vybrat z krmiv představující opravdový vrchol kvality nabízené v rámci celé zeměkoule, včetně naší republiky. Superpremiová krmiva EUKANUBA a HILLS jsou značky srovnatelné s Mercedesem a BMW. Je už vcelku jedno, kterou z těchto značek si vyberete, je to jen otázka individuálního vkusu a rozhodnutí, protože všechny tyto firmy jsou zárukou kvality. Na naší klinice preferujeme firmu Eukanuba, jejíž lékařské diety sestavené pro psy a kočky s různými typy onemocnění (např. selhání ledvin, močové kameny, obezita, nebo onemocnění střev) používáme, a prodáváme i její krmiva pro jejich vysokou kvalitu a stravitelnost. Z veterinárních diet používáme také produkty firem Hills a Waltham RC. Bližší informace najdete na internetových adresách www.eukanuba.cz, www.iams.cz.

Kromě výše uvedených značek nabízíme ještě řadu premiových krmiv Purina Excellent, která splňuje výše uvedené požadavky a je cenově méně náročnější variantou k výše uvedeným krmivům. Důležité je i odlišení krmiv pro různé velikosti plemen. Dnes už se ví, že malá plemena mají značně odlišné požadavky na výživu než velcí psi. Proto tyto firmy vyrábí granule pro malá, střední a velká plemena. Významné je to hlavně u psů velkých (nad 25 kg v dospělosti) a gigantických plemen. Zde se dá špatnou výživou napáchat hodně škod, hlavně ve vývoji kyčelních a loketních kloubů. Ale pozor: dlouho se tvrdilo, že velcí psi potřebují během růstu hodně vápníku a bílkovin. Výzkumy posledních 5-10 let ukazují, že nadbytek těchto složek způsobuje stejné, ba horší škody, než jejich nedostatek. Doga nebo rotweiler váží v dospělosti 50-80 kg. To je stejná váha jako u člověka. Ale lidská kostra do této velikosti a váhy roste 18 let. Pes takto naroste za 8-10 měsíců!!! To je strašná zátěž pro organismus. naším cílem tedy nemůže být snaha o urychlení již tak překotného růstu, ale naopak. Musíme se snažit, aby tento růst byl pozvolný, plynulý a vyrovnaný. Dostává-li rostoucí pes velkého plemene nadbytek bílkovin a/nebo vitamínů příliš rychle, vytvoří hodně svalové a tukové hmoty a navěsí tuto váhu na ještě nezralou kostru, kterou tím přetíží a dochází k deformitám kloubů a páteře. Vztah mezi nadbytkem vápníku a zvýšeným výskytem dysplazií kyčelních a loketních kloubů je dnes už přesvědčivě prokázán. Při nadbytku vápníku dochází k předčasnému a nerovnoměrnému uzavírání růstových zón kostí a tím opět ke zvýšenému množství kloubních onemocnění.

Při odchovu psa velkého plemene proto nedbejte dobře míněných, ale zastaralých rad některých chovatelů a výcvikářů, že pokleslé uši či prošláplé spěnky nohou spraví přídavek vápníku do krmiva. V kvalitních krmivech je ho dostatek a dalším přidáváním či zkrmováním tvarohů a mléčných výrobků ho můžete jen předávkovat, což má za následek výše uvedená onemocnění. Řada krmiv Eukanuba Large Breed (pro štěňata, dospělce a seniory velkých a obřích plemen) obsahuje navíc chondroprotekiva- tj. látky pro takzvanou kloubní výživu (chondroitin sulfát, glykosaminoglykany a želatinu) pro optimální vývoj a výživu kloubních chrupavek. Všechna krmiva Eukanuba pro dospělé psy obsahují nový unikátní patentovaný systém pro prevenci vzniku zubního kamene.

Krmný režim: Štěně, stejně jako malé dítě, je třeba přivyknout na pravidelný režim krmení. Mělo by jíst do věku 1 roku 3x denně, ve věku 1 roku až 1 rok 2x denně a v dospělosti 1-2x denně. Granule zalijeme teplou vodou, necháme je zchladnout na tělesnou teplotu a nabídneme je pejskovi. Necháme mu je 10-20 minut. Co nesní, to mu vezmeme, uložíme v lednici a ohřáté na tělesnou teplotu nabídneme při příštím krmení.

Pokud namočené granule nesní během jednoho dne, vyhodíme je, aby se nezkazily. Nikdy nenecháváme psovi jídlo ležet k dispozici celý den, a to ani suché granule. Takový pes se nenaučí správně jíst a buď se přejídá a je obézní, nebo naopak při celodenním uždibování necítí pořádný hlad, jí málo a může být hubený. Granule namáčíme v čisté vodě a s ničím je nemícháme. Výrobci kvalitních granulí mají své výzkumné ústavy, ve kterých dlouhé roky (Eukanuba 55 let) hledají a sestavují ideální složení jednotlivých krmných směsí. A když takový vyvážený výrobek smícháte s masem, nebo mlékem, zlikvidujete jejich úsilí a vytvoříte nové krmení o novém, neznámém a většinou nevyhovujícím složení. Mějte proto vždy na paměti, že granule nejsou přílohou k masu nebo čemukoliv jinému, ale kompletní vyváženou potravou která obsahuje vše potřebné, tedy i to maso.

Dávkování: Obecné dávkování bývá u každého krmiva napsané na pytli. Vždy ale platí, že spotřeba krmiva je přísně individuální záležitost a liší se u každého jedince. Je třeba proto vyjít z průměrné doporučené dávky a podle přírustku či úbytku hmotnosti zvířete množství krmiva doladit. Je třeba ale hlídat, aby pes nebyl ani příliš hubený a ani (což je mnohem častější) příliš obézní. Obezita u psů způsobuje stejné problémy jako u lidí. Cukrovku, nadměrné zatížení srdce, ledvin, páteře a kloubů. Zvláště u rostoucích psů je nadváha výrazným predispozičním faktorem vzniku dysplazie kyčlí a loktů, proto je dobré i u plemen, kde je vyžadován mohutný tělesný rámec (rotweiler, labrador), držet psa štíhlého, na spodní hranici kondičního rozpětí do věku 1,5 roku, než se mu dotvoří kostra a klouby, a až pak ho nasvalit intenzivním tréninkem a nechat přiměřeně zmohutnět vydatnější výživou. NIKDY nedávejte psovi KOSTI!!! Nepotřebuje je. Není nic, co by z nich mohl získat. Vápníku má v normálním krmení více než dost a vše ostatní je jen odpad. Kosti mohou poranit krk, jícen, žaludek či střevo, ale i když jsou měkké, nebo namleté, pohlcují vodu a mohou vyvolat zácpu. A někdy natolik vážnou, že se ji nepodaří vyřešit jinak než náročnou a drahou operací

hárání

30. března 2009 v 17:19 | roni |  psí hárání
První říje nastává u feny malého plemene mezi 7. a 10. měsícem, u její velké kolegyně mezi 10. a 15. měsícem. Již tato první říje, které se u psa říká hárání, může být plodná, zabřeznutí však není zatím žádoucí. Zpravidla ještě není dokončen tělesný vývoj zvířete. První hárání také může být značně delší než se stane později obvyklým. Další říje se opakují ponejvíce dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Malá plemena se mohou hárat častěji, velká pouze jednou ročně. První stadium říje, jakýsi úvod celého cyklu je doprovázen zduřením zevních pohlavních orgánů feny. Začíná odkapávat řídká, krvavě zbarvená průhledná tekutina. Pach feny se stane pro psy neobyčejně atraktivní a okolo fenčina obydlí se začnou rojit jedinci neuvěřitelného vzhledu a nekonečné trpělivosti. Fena zatím důvěrnější projevy odmítá. Toto stadium trvá různě, od 5 do 15 dnů. Potom se rychle, během několika hodin výtok změní na žlutooranžový, kalný hlen. Nastala ovulace a fena je schopná oplození. Shromáždění psi znásobí svou vynalézavost, aby se k ní dostali. Také chovatel zvýší ostražitost, neboť nastává kritické období, dvou, maximálně čtyř dnů. Fena se důvěrnostem nebrání, naopak nadbíhá těm nejošklivějším nápadníkům. Ať dojde ke krytí nebo ne, výtok se změní opět na krvavě zbarvený a říje několik dnů doznívá. Fena je stále pro psy zajímavá, ale už s nimi nechce nic mít. Popsaný proces svědčí o rozličnosti různých jedinců. U jedné feny začíná plodné období říje už šestý den po jejím začátku, u druhé až dvanáctý den.
Období:
1) PROESTRUS
období před říjí
2) ESTRUS
období říje
3) METESTRUS
OBDOBÍ PO ŘÍJI
4) ANESTRUS
období klidu
Pro stručnou orientaci uvádím, že délka hárání feny je asi 20 - 23 dní a skládá se z proestru (průměrná délka 7 - 9.dní) a estru (průměrná délka 5 - 9 dní). Asi 70% fen hárá dvakrát do roka a z těchto zvířat 70% hárá na jaře a na podzim.
Pokud máte pejska v bytě a chcete se vyvarovat červených fleků na novém koženém gauči nebo perském koberci, můžete mu dát tzv "hárací kalhotky". Já to Chesea nedávám, ptž by jí to bylo asi nepříjemné, ale pokud si na to zvyknou od štěňátka... myslím si ještě, že se jim zamezí v pudu čistotnosti, kdy se každá fenka olizuje a takto nemůže.
psí pivo

30. března 2009 v 17:17 | roni |  psí zajímavosti
Nizozemsko - Pětiletá čivava Benito si dopřává pivo, které je určeno výhradně pro psí štamgasty. Jeho výrobu zahájil Terrie Berenden, majitel jednoho ze zverimexů ve městě Zelhem. Základem nápoje je slad a hovězí aroma.

psí kalendář

30. března 2009 v 17:13 | roni
LEDEN
1.01: Cora
2.01: Asta
3.01: Argo
4.01: Fred
5.01: Ron
6.01: Sanny
7.01: Bella
8.01: Ťapka
9.01: Lilly
10.01: Bret
11.01: Rambo
12.01: Rek
13.01: Sandy
14.01: Pišta
15.01: Tara
16.01: Sam
17.01: Elvis
18.01: Miky
19.01: Rex
20.01: Zorro
21.01: Elsa
22.01: Lesan
23.01: Sir
24.01: Alex
25.01: Tramp
26.01: Bessy
27.01: Ketty
28.01: Brok
29.01: Žofka
30.01: Hasan
31.01: Sultán

ÚNOR
1.02: Bert
2.02: Monza
3.02: Ája
4.02: Lord
5.02: Agar
6.02: Akim
7.02: Roxy
8.02: Brit
9.02: Čikina
10.02: Dorina
11.02: Viky
12.02: Tony
13.02: Betty
14.02: Jenny
15.02: Vox
16.02: Dingo
17.02: Zada
18.02: Fanny
19.02: Raf
20.02: Max
21.02: Žolík
22.02: Fox
23.02: Pussy
24.02: Amanda
25.02: Brix
26.02: Kalif
27.02: Black
28.02: Dolly

BŘEZEN
1.03
: Gaston
2.03: Bára
3.03: Nero
4.03: Car
5.03: Nelly
6.03: Béďa
7.03: Ajax
8.03: Alf
9.03: Bobeš
10.03: Barry
11.03: Pajda
12.03: Zuzi
13.03: Cézar
14.03: Bojar
15.03: Šmudla
16.03: Fík
17.03: Chlup
18.03: Brigita
19.03: Lobo
20.03: Egon
21.03: Bruno
22.03: Lajka
23.03: Šaryk
24.03: Kikina
25.03: Mates
26.03: Jessie
27.03: Diana
28.03: Jackie
29.03: Charlie
30.03: Linda
31.03: Cindy

DUBEN
1.04
: Jerry
2.04: Trixy
3.04: Rody
4.04: Terry
5.04: Žeryk
6.04: Denny
7.04: Rita
8.04: Princ
9.04: Kazan
10.04: Blesk
11.04: Corina
12.04: Oxana
13.04: Romy
14.04: Pluto
15.04: Figo
16.04: Rolf
17.04: Bonnie
18.04: Jeff
19.04: Peggy
20.04: Bohouš
21.04: Drak
22.04: Arno
23.04:Čert
24.04: Lady
25.04: Lucy
26.04: Rocky
27.04: Andy
28.04: Dar
29.04: Astor
30.04: Hugo

KVĚTEN
1.05
: Simba
2.05: Fluke
3.05: Lap
4.05: Fifina
5.05: Goldie
6.05: Sara
7.05: Goro
8.05: Flek
9.05: Dášenka
10.05: Líza
11.05: Hardy
12.05: Arnold
13.05: Don
14.05: Perry
15.05: Sally
16.05: Frisco
17.05: Robin
18.05: Fous
19.05: Dita
20.05: Columbo
21.05: Kojak
22.05: Laura
23.05: Snoopy
24.05: Dasty
25.05: July
26.05: Satan
27.05: Herold
28.05: Dixi
29.05: Mína
30.05: Týna
31.05: Teddy

ČERVEN
1.06
: Aron
2.06: Bobby
3.06: Kelly
4.06: Amina
5.06: Borek
6.06: Arabela
7.06: Aranka
8.06: Mikeš
9.06: Morgan
10.06: Gina
11.06: Pretty
12.06: Santos
13.06: Ruby
14.06: Pedro
15.06: Dante
16.06: Wendy
17.06: Kid
18.06: Torro
19.06: Sigi
20.06: Ryška
21.06: Pongo
22.06: Anita
23.06: Caruso
24.06: Kuba
25.06: Majka
26.06: Felína
27.06: Tracy
28.06: Sting
29.06: Bono
30.06: Ozzy

ČERVENEC
1.07
: Alan
2.07: Haryk
3.07: Alík
4.07: Baf
5.07: Altar
6.07: Jonáš
7.07: Barnabáš
8.07: Johny
9.07: Sabar
10.07: Rick
11.07: Azor
12.07: Iris
13.07: Bernie
14.07: Arka
15.07: Brandy
16.07: Niky
17.07: Leon
18.07: Baron
19.07: Agáta
20.07: Bax
21.07: Cliff
22.07: Hero
23.07: Ray
24.07: Žaneta
25.07: Moris
26.07: Marco
27.07: Lira
28.07: Stella
29.07: Viky
30.07: Mona
31.07: Borg

SRPEN
1.08
: Oskar
2.08: Fandy
3.08: Chico
4.08: Bard
5.08: Yorga
6.08: Lassie
7.08: Arleta
8.08: Larry
9.08: Frankie
10.08: Zora
11.08: Punťa
12.08: Šotek
13.08: Ria
14.08: Dan
15.08: Fredy
16.08: Tombo
17.08: Silver
18.08: Osman
19.08: Percy
20.08: Polly
21.08: Merlin
22.08: Dargo
23.08: Erna
24.08: Daisy
25.08: Goofy
26.08: Bodie
27.08: Steffi
28.08: Norik
29.08: Tar
30.08: Debbie
31.08: Nessie

ZÁŘÍ
1.09
: Ben
2.09: Alda
3.09: Dáda
4.09: Karo
5.09: Akéla
6.09: Delfi
7.09: Margo
8.09: Dag
9.09: Bobina
10.09: Filip
11.09: Patti
12.09: Tim
13.09: Felix
14.09: Jimmy
15.09: Dona
16.09: Figaro
17.09: Faust
18.09: Nora
19.09: Pirát
20.09: Willy
21.09: Orka
22.09: Monty
23.09: Chip
24.09: Bejby
25.09: Briketa
26.09: Grand
27.09: Fido
28.09: Clea
29.09: Melissa
30.09: Cherry

ŘÍJEN
1.10
: Sonny
2.10: King
3.10: Clarence
4.10: Judy
5.10: Jolly
6.10: Ambra
7.10: Ringo
8.10: Erik
9.10: Scotty
10.10: Bud
11.10: Mary
12.10: Čenda
13.10: Ferda
14.10: Pikola
15.10: Wolf
16.10: Angelo
17.10: Paddy
18.10: Babeta
19.10: Artur
20.10: Paco
21.10: Alma
22.10: Matouš
23.10: Lump
24.10: Belinda
25.10: Cita
26.10: Tulák
27.10: Tango
28.10: Falco
29.10: Šerlok
30.10: Saša
31.10: Bublina

LISTOPAD
1.11
: Floyd
2.11: Uriáš
3.11: Archie
4.11: Carmen
5.11: Lukas
6.11: Roy
7.11: Zork
8.11: Cedrik
9.11: Brita
10.11: Axa
11.11: Frigo
12.11: Šejk
13.11: Brenda
14.11: Hektor
15.11: Lucky
16.11: Scarlett
17.11: Molly
18.11: Mandy
19.11: Bugsy
20.11: Yoko
21.11: Senta
22.11: Brian
23.11: Woody
24.11: Mia
25.11: Zorba
26.11: Carlos
27.11: Arina
28.11: Della
29.11: Kassandra
30.11: Sax

PROSINEC
1.12
: Hawkie
2.12: Pearce
3.12: Omar
4.12: Toby
5.12: Chris
6.12: Ikar
7.12: Alda
8.12: Zora
9.12: Dick
10.12: Fanfán
11.12: Rufus
12.12: Mac
13.12: Bim
14.12: Frída
15.12: Fugas
16.12: Amir
16.12: Aram
17.12: Sága
18.12: Damián
19.12: Kim
20.12: Sheila
21.12: Faraon
22.12: Wels
23.12: Connie
24.12: Hera
25.12: Gipsy
27.12: Cid
28.12: Muf
29.12: Jasper
30.12: Peron
31.12: Sylva

testík

30. března 2009 v 17:09 | roni
Jsi znalec psů???
Tenhle testík sem dělala sama takže to asi nebude nic moc..
1.otázka: kolik let se v průměru dožívá pes?
a) 10 - 15 let
b) 20 - 30 let
c) 1 - 5 let
2.otázka: kolik plemen psů rozlišujeme?
a) 450
b) 1000
c) 50
3. otázka: jaký pes se řadí mezi lovecké?
a) labradorský retrívr
b) knírač
c) čau čau
4. otázka: který pes je největší a který nejmenší?
a) největší irský vlkodav a nejmenší čivava
b) největší doga a nejmenší jorkšírský teriér
c) největší německý ovčák a nejmenší border kolie
5. otázka: který pes má srst jenom na hlavě, tlapkách a ocase?
a) čínský chocholatý pes
b) basenži
c) bobtail
6. otázka: jaký pes pomáhá slepým lidem a vyhledává drogy?
a) labrador
b) německý ovčák
c) mops
Vyhodnocení:
Většina odpovědí A: jsi přeborníkem psů a víš o nich úplně všechno.
Většina odpovědí B: zajímáš se o psy a něco o nich víš někdy si ale nejsi ještě jistý/á
Většina odpovědí C: nevíš o psech vůbec nic a asi se o ně vůbec nezajímáš

IQ testy pro psy

30. března 2009 v 17:07 | roni
IQ TEST1. Schopnost pozorování
Předstírejte, že se psem chcete jít ven. Když vás pes pozoruje, vezměte si kabát, klíč a vodítko, ale pak zůstaňte stát. Když pes běží ke dveřím nebo rozčileně přiběhne k vám - 5 bodů. Když ne, jděte směrem ke dveřím a zastavte se. Když k vám přijde - 4 body. Když ne, dojděte až ke dveřím a dělejte, jako byste je otevírali. Když k vám pes přijde - 3 body. Když nepřijde, ale vykazuje nějakou reakci - 2 body. Žádná reakce - 1 bod.

2. Pozornost, poznávání okolí
V době, kdy je pes mimo byt, přestavte nábytek. Nejméně pět kusů by mělo stát jinde, než stálo předtím. Vezměte stopky a zavolejte psa. Když začne během 15 vteřin přestavěný nábytek očichávat nebo zkoumat - 5 bodů. Zaregistruje změnu za 15 až 30 vteřin - 4 body. Dále: 30 až 60 vteřin - 3 body. Když se zdá, že pes něco zpozoroval, ale nic neočichává - 2 body. Po minutě žádné reakce - 1 bod.

3. Společenské chování
Počkejte, až bude pes sedět asi dva metry od vás. Dívejte se mu upřeně do očí, až se on podívá na vás. Po dalších třech vteřinách nasaďte široký úsměv. Pes přijde k vám a vrtí ocasem - 5 bodů. Pes se přibližuje jen pomalu, nebo dojde na půl cesty a nevrtí ocasem - 4 body. Pes se zvedne, ale nepohne se - 3 body. Pes odejde - 2 body. Žádná reakce - 1 bod.

4. Krátkodobá paměť
Vezměte psa na vodítko a posaďte ho doprostřed pokoje. Ukažte mu sousto, které příliš nevoní, a rychle ho položte do rohu místnosti. Pak vyveďte psa z místnosti a choďte s ním v kruhu. Nejdéle po 15 vteřinách ho zaveďte zpět do místnosti a pusťte z vodítka. Pes jde přímo k soustu - 5 bodů. Systematickým čenicháním zjistí správný roh a sousto najde - 4 body. Pes hledá nesystematicky, a přesto najde sousto nejdéle za 45 vteřin - 3 body. Pes hledá, ale po 45 vteřinách nic nenajde - 2 body. Bez reakce - 1 bod.

5. Dlouhodobá paměť
Začátek jako u testu 7. Položte sousto do jiného kouta. Potom vyveďte psa z místnosti a vraťte se s ním za pět minut. Pes jde přímo k soustu - 5 bodů. Jde nejdřív do rohu z testu 7, a teprve pak rychle do správného rohu - 4 body. Systematicky vyčenichá správný roh a sousto najde - 3 body. Hledá nesystematicky, ale najde sousto maximálně po 45 vteřinách - 2 body. Hledá, ale po 45 vteřinách nic nenajde - 1 bod. Bez reakce 0 bodů.

6. Schopnost manipulace
Postavte z těžkých knih nebo jiných předmětů a prkna malý stolek. Musí být tak vysoký, aby na něj pes dosáhl tlapou, ale tak nízký, aby pod něj nemohl strčit hlavu. Dejte psovi očichat sousto a položte ho rychle pod prkno. Pes si tlapou vytáhne sousto maximálně za 60 vteřin - 5 bodů. Za jednu až tři minuty - 4 body. Pes se snaží vytáhnout sousto čumákem nebo tlapou, ale během tří minut to nedokáže - 3 body. Čichá a po jednom nebo dvou pokusech to vzdá - 2 body. Po třech minutách žádná reakce - 1 bod.

7. Porozumění řeči
Pes by měl sedět ve vzdálenosti asi dvou metrů. Zavolejte na něj obvyklou intonací: konzerva". Když k vám pes přijde - 3 body. Když nepřijde, zavolejte hudba", a když potom přijde - 2 body. Když se pes na žádné zavolání nepohnul, zavolejte ho jménem. Když se přiblíží - 5 bodů. Když ne, zavolejte ho ještě jednou. Při reakci - 4 body, když nereaguje - 1 bod.

8. Řešení problému
I. Nechte psa očichat jeho oblíbený pamlsek. Pak jej položte na zem tak, aby to pes viděl. Zakryjte pochoutku prázdnou plechovkou. Vyzvěte psa, aby žral, a měřte čas. Na to, aby se dostal k vnadidlu, potřebuje pět vteřin - 5 bodů. Trvá to pět až 15 vteřin - 4 body. Dále 15 až 30 vteřin - 3 body, 30 až 50 vteřin - 2 body. Jestliže to pes nedokáže, ale čichá kolem plechovky - 1 bod. Žádná reakce - 0 bodů.

9. Řešení problému
II. Vezměte menší deku a dejte ji psovi očichat. Pak mu ji rychle a plynule hoďte přes hlavu a plece. Osvobodí se během 15 vteřin - 5 bodů. Když to dokáže za 15 až 30 vteřin - 4 body. Osvobodí se za 30 až 60 vteřin - 3 body. Déle: jedna až dvě minuty - 2 body. Nezvládne to - 1 bod.

10. Řešení problému
III. Dejte psovi očichat chutné sousto a nechte ho, aby je pozoroval po dobu pěti vteřin. Přehnaně rychle položte sousto na zem a přikryjte je utěrkou. Dejte psovi pokyn, aby žral, a měřte čas. Pes se dostane k soustu během 15 vteřin - 5 bodů. Dále: 15 až 30 vteřin - 4 body, 30 až 60 vteřin - 3 body, jedna až dvě minuty - 2 body. Pes se sice pokouší dostat k soustu, ale vzdá to - 1 bod. Po dvou minutách žádná reakce - 0 bodů.

pár rozvrhů

30. března 2009 v 16:59 | roni

krásné psí pixelky

30. března 2009 v 16:31 | roni
Dog 12Dog 13
Dog 14Dog 15
Dog 16Dog 17
Dog 18Dog 19
Road TripDog 20
Dog 21Puppies
German ShepardDog 3
Dog 4Dog 5
Dog 6Dog 7
Dog 8Dog 9
Dog 10Dog 11

klikni na C.Č.-celý článek a zobrazí se ti jich víc

prominte

30. března 2009 v 16:04 | roni |  vzkazy
Moc se omlouvám ale nikdo se nechtěl připojit ke soutěži tak jsem jí musela smazat. A hlavně se omlouvám Denče a Lucce a proto jim udělam diplomek na omluvu


jeto ten nejchytřejší pes na světě???????

29. března 2009 v 18:24 | roni |  příběhy o psech
Tchaj-wanský prodavač z Pingdongu tvrdí, že má nejchytřejšího psa na světě. Jeho fenka Hello mu údajně dojde na nákup, ale především je schopná zastoupit ho v jeho obchodě s arakovými ořechy, kde bez problémů obslouží zákazníky.
"Ona ví, jak otevřít lednici, vzít arakové ořechy a položit je na pult. Potom si vezme peníze od zákazníků. Mnoho lidí přichází jen proto, aby je obsloužila ona," tvrdí prodavač.
Hello je také schopná jít sama nakoupit. V tlamě si nese igelitovou tašku, v níž má peníze a seznam toho, co je potřeba. Když je v krámě fronta, nikdy nepředbíhá, ale hezky se zařadí jako ostatní nakupující. Jakmile je na řadě, položí na pult přední packu a uvolní prodavači tašku se seznamem zboží a penězi. Majitel však říká, že někdy přeci jen problémy dělá. Když je příliš horko, ráda zůstává v klimatizovaném obchodě a domů nespěchá.
"Pokaždé, když jde nakupovat v létě, říkám jí předtím: 'Přijď domů brzy, nezůstávej tam kvůli chládku'," s úsměvem dodává její pán.

pes vs. kočka

29. března 2009 v 17:50 | roni |  psí hry
1 boj zde2 boj zde

antarctic guide

29. března 2009 v 17:40 | roni |  psí hry
tadyk hnet zde


!!!!Tak pá a určo zas přidte!!!!
Fanclub ve kterém jsem: